Draugams

2013.10.30 Sveiki!
Draugas- tai tokia artima siela. Jūsų nesieja giminystės ryšiai, nėra jokių įsipareigojimų. Jis, tarytum, niekas, tačiau tuo pat metu Jums reiškia labai daug. Draugystės laužo, priešingai, nei įsimylėjėliams, kurstyti nereikia. Iš draugo nesitiki jokios naudos. Tiesiog gera, kad jis yra ir tiek. Draugų nedaug- tik vienas, kitas per gyvenimą. Bet visam laikui. Draugui patinki toks, koks esi. Jis beveik visada supranta, ką Tu nori pasakyti. Jis vertina tavo kelią ir netrukdo juo eiti. Draugas Tau yra Žmogus, kaip ir Tu Jam. Ne visada pasiseka turėti draugą, tačiau Juo būti gali visada.
 Tokiems ir yra skirtas šis puslapis. Draugams norisi atverti tai, kas svarbiausia Tau pačiam. Taigi kiekvienas čia skambantis žodis bus pasvertas to, kuris trokšta būti savimi ir nepripažįsta kaukių. Kitokiu būti tiesiog neįmanoma. Su draugais...2013.11.01. Visų šventė.
 Turiu draugų, kurie manęs net nepažįsta. Ir nors jie gyvena geresniame pasaulyje- jie visada šalia. Daug ką atiduočiau, jei galėčiau su jais pabūti bent valandėlę. Pabūti, paklausyti, įsiurbti kiekvieno jų žodžio reikšmę. Jūs juos tikrai žinote. Jų vardai lengvai skraido erdvėje, aplankydami tuos, kurie myli ir yra laisvi. Jie mylėjo tai, ką jie veikė ir, būdami nepaprasti, kentėjo, kaip paprasti mirtingieji. Laimingas tas, kas buvo bent prisilietęs prie tos jų veiklos tiesiogiai ar netiesiogiai. Kernagis, Chajamas, Marcinkevičius, Vysockis, Krišnamurtis, Briusas Lee, Markas Aurelijus, Leonardas da Vinčis, Džordžas Harisonas ir žinoma Džonas- šių milžinų figūros atmintyje iškyla pirmiausia. Ir vis dėlto su Vytautu teko kalbėtis,  su Justinu būti šalia ir tai yra pakankamai daug vienam žmogui.
 Šią dieną prisimenu išėjusius savo artimuosius ir tuos, kurie tapo artimi visai kitokia prasme. Prieš 33 metus pavyko surasti ir Volodios kapą. Štai toks jis buvo tada:NEIŠEIKITE PER ANKSTI, KOVOTOJAI...
2015.09.14
Tie žmonės, su kuriais praėjusiame amžiuje pradėjome Vilniuje praktikuoti kovos menus, man yra kažkuo ypatingi. Beveik, kaip mokyklos draugai. Kai ką nors studijuoji drauge, ieškai kartu, daliniesi savo atradimais, susikuria tokia pakili atmosfera, kuri lydi tave visą laiką. Tų žmonių nesutinki dešimtis metų, nežinai kuo jie gyvena, kol vieną dieną tave pasiekia žinia apie tai, kad jų jau nebesutiksi. Vakar netikėtai sužinojau apie vieno iš tokių optimistiškų kovotojų mirtį. Ne, ne ringe. Dabar retai kas miršta ringe. Dažniau gatvėje, ligoninėje, slaugos palatoje. Net kovotojui kvaila būtų mirti ringe, kai tiek daug dar reikia išmokti, pajausti, suprasti.
Visatoje viskas vyksta reikiamu laiku, tačiau, nepaisant to, kyla pojūtis, kad daug kas įvyksta per anksti. Per anksti išeina draugai. Mes tiek daug sprendimų priimame per anksti, kad per vėlu ką nors ir keisti. Taip ir nesikeičiame šimtmečiais. Tik tobuliname ir tobuliname technologijas. Informacines, chemines, karines. Argi mes ne kovotojai? Kol dar užtenka vietos po saule, kovojame už vietą darbe, už Tėvynę, kuriai nuolat gresia pavojai, už geresnę vietą svetimoj šaly, arba troleibuse, už tiesą, šviesą, už viską. Mes kovotojai. Konkuruotojai. Tačiau... karo lauke meilės nerasi.
Kai mus palieka artimieji, tada prisimenam, kokie jie mums buvo brangūs. Patys geriausi. Tada pajuntame meilės dvelksmą. Ir vėl kovojame toliau. Su blogais įpročiais, su savimi ir su kitais, su mėsa, su stresu, prieš smurtą. Kariaujame. Ir tik tuomet, kai nervų sistema išsenka ir mus ištinka depresija, kai nebėra jėgų daryti bet ką, net kovoti, tada kilnus sveikatos fronto kovotojas atneša mums brangiausių vaistų ir švelniai taria, jog kito kelio nėra, jog žmogaus gyvybė yra didžiausia vertybė už kurią taip pat reikia kovoti. Ir kad savižudybė yra toks dižiulis blogis, kad geriau jau mirti kare.
Prisimenu tą tvirtą, lankstų vyrą, su kuriuo liejome prakaitą ant medinių sporto salių grindų. Jis buvo vienas pirmųjų atestuotų karate trenerių Vilniaus mieste. Keletą metų kartu dalyvavome kursuose, egzaminuose, varžybose. Daužėme plytas ir lentas, stebindami miesto publiką ir gerdavome šampaną, jei tapdavome čempionais. Už tave Aleksandrai! Su meile.

Aleksandras K. Maskva 1980. Ruduo.
Vilniaus karate pionieriai.
                                                 IN MEMORIAM PRANUI GOLOVAČ.

 Gera turėti draugų. Tarp jų kartais pasitaiko ypatingų. Savo proto aštrumu, įžvalgomis, sugebėjimais. Gebėjimu mylėti. Turėjau ir aš tokį, su kuriuo, nors ir susitikdavom retai, kiekvieną kartą po to, jausdavausi kažkiek ūgtelėjęs. Karate, akrobatikos, aikido ir gyvenimo filosofijos meistras mums, einantiems kovos menų ieškojimų keliais, buvo traukos objektas, mokytojas, puikus pašnekovas ir daugelio sričių žinovas. Pažintis, prasidėjusi S. Galkausko, veliau A, Mikšio treniruotėse maždaug 1986 metais, kur susirinkdavo daug būsimų rimtų kovos meistrų ir trenerių, gerokai sustiprėjo, susikūrus kovos menų klubui "Forma". Ten, kaip tik ir atsiskleidė Prano Golovač (apie kurį dabar ir pasakoju) trenerio, lyderio ir mokytojo savybės. Tuomet dar nebuvo kompiuterių, tačiau video produkcija su koviniais filmais klestėjo. Taigi mūsų karate ir u šu grupėse susiburdavo iki 60- 80 žmonių. Daugiausia vaikų ir jaunimo. Aš jį tada vadinau Franeku, o jo grupių auklėtiniai greitai tapo gerais akrobatais, visus stebindami įvairiais triukais, klubo švenčių, ar parodomųjų varžybų metu. Nors, Pranas tai visada pabrėždavo, kad geresnis akrobatas yra jo brolis dvynys Petras. Klube buvo didžiulė salė, kurios vidury, kartais turėdavome gana rimtų asmeninių pokalbių, ar treniruočių dviese. Tai buvo miela širdžiai darbovietė, ieškojimų ir savirealizacijos mokykla. Susitikimai tesėsi apie ketverius metus. Vėliau mūsų keliai susikirsdavo vietnamietiško Niat Nam treniruotėse, seminaruose ir stovyklose. Esame kartu važiavę tobulintis į Lenkiją pas žinomą karatė meistrą iš Jugoslavijos- Iliją Jorgą. Tai vis praėjusio amžiaus aidai. Naujojo amžiaus pirmame dešimtmetyje Pranas buvo pakviestas dirbti kovinio parengimo instruktoriumi Vadovybės apsaugos departamente ir mūsų susitikimai tapo dažnesni. Jis jau buvo įkūręs aikido centrą prie Žirmūnų žiedo, kur dažnai vykdavo  ir specialiųjų tarnybų darbuotojų mokymai, ar jų kovinių įgūdžių patikrinimai. Iki šiol jaučiu didelę pagarbą žmogui, kurio akyse pats turėjau demonstruoti kovinius veiksmus per eilinius fizinio pasirengimo patikrinimo  testus. Jis visada mane vertindavo aukščiausiais balais ir ne dėl to, kad mes seni pažįstami. Buvo objektyvus, griežtas, bet teisingas. Buvo. Per trumpai. Kiekvienąkart šiltai prisimindamas Franeką pagalvoju, koks svarbus man jis yra iki šiol. Kaip ir daugeliui. Ne vienam savo mokinių jis tiesiog suformavo pagrindus visam gyvenimui. Įsivaizduoju, kiek daug mylinčių širdžių jį prisimena. 
P.S. Su juo dažnai kalbėdavome rusiškai. Todėl, kai ryžausi parašyt eilėraštį, jis pasipylė, būtent, šia kalba. Ech, visos kalbos yra geros, jei tik jomis kalba tokie žmonės, kaip Pranas...
Iš R. Petkevičiaus foto archyvo.                        


Опять ушел друг...

 

С Виктором Геращенко познакомились вначале восьмидесятых. Он пришел посмотреть тренировку, которую я вел в малом зале дворца МВД в Вильнюсе. После говорили долго и интересно. Так бывает, когда встречаются люди занимающиеся боевыми исскувствами, к тому же близкие духом и взглядами. Он рассказывал, что долго жил и служил в Благовещенске, что учился у очень хорошего мастера, который не только вел тренировки, но и читал лекции по боевой философии. Позже, когда мы начали вместе тренироваться я понял, каким ценным источником знаний по кун фу он был. Мы подружились. Ездили ночъю тренироваться за город. Купалиссь в озере, иногда опаздывая на последний автобус и  долгие километры  шагая пешком. Это он меня научил бить основанием ладони при ударе используя и пальцы ударной руки. Сам удар создает сотрясение, а кончики пальцев бъют по активным точкам тела. Однажды он таким способом блокировал мою ногу и я хромал семь дней не понимая почему болит голеностоп без всякой видимой причины.

Шли годы. Мы потеряли контакт. Менялись общества, политика и государства. Его подразделение в северном городке рассформировали, но он не уехал. Остался жить в столице независимой Литвы. Но, так как в жизни ничего случайного не происходит, а дружба с годами  не слабеет, после десятилетий мы встретились опять. С такой же теплотой и уважением. Он- вечный майор советской армии, я- подполковник службы охраны  руководства Литовской  Республики , тоже на пенсии. Красота.

И вот он ушел.Хороший человек. Остались на белом свете две дочери, сын  и 88- летняя мама. Умная, прекрассная, судьбой закаленная женщина, рассказавшая мне о сыне, жизни в тайге и нелегкой судбе, ранним утром моего дня рождения в день похорон Виктора.

2020.10.09                                                                      С любовъю Ромуалдас

 

                                                                          Друг мой


                                                                             МамаНаграды

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą